دسته‌بندی نشده

بهترین گوشی از ۷ میلیون تومان به بالا

یکی از پرتلاطم‌ترین بازا‌رهای دنیای فناوری، مختص‌به گوشی‌های هوشمند است. شرکت‌های بزرگی از سراسر دنیا تاکنون میلیاردها دلار روی گوشی‌های هوشمند سرمایه‌گذاری کرده و درآمد بسیار خوبی به‌جیب زده‌اند. در سال‌های نه‌چندان دور، هر شرکت عموما تعداد انگشت‌شماری از گوشی‌های هوشمند را روانه‌ی بازار می‌کرد،‌ اما امروزه جنب‌و‌جوش بازار به‌بالاترین حد خود رسیده است و برخی شرکت‌ها هر چند هفته یک بار محصولی جدید معرفی می‌کنند.

گوشی‌های هوشمند را به‌طور کلی می‌توان در سه دسته جای داد: گوشی‌های اقتصادی، گوشی‌های میان‌رده و گوشی‌های پرچمدارِ بالارده. اما امروزه تنوع محصولات به‌حدی بالا رفته است که می‌توان دسته‌هایی جدید نیز برای آن‌ها تعریف کرد. برای مثال امروزه گوشی‌هایی را داریم که به تراشه‌ی توانمند، دوربین باکیفیت و نرم‌افزار روان مجهز شده‌اند و با قیمتی منطقی روانه‌ی بازار می‌شوند. به‌دلیل نبود برخی استانداردهای رده‌بالا، نمی‌توان چنین محصولاتی را پرچمدار خطاب کرد. به‌همین دلیل برخی از دستگاه‌ها را می‌توان «میان‌رده‌یِ پایین‌رده» و «میان‌رده‌ی بالارده» به‌حساب آورد. القابی که گرچه ممکن است مضحک باشند، اما برای دسته‌بندی بهتر محصولات کم‌کم مجبور به استفاده از آن‌ها خواهیم بود.

بیشترین تنوع گوشی، به دستگاه‌های میان‌رده و به‌خصوص اقتصادی مربوط می‌شود. جایی که شرکت‌های مختلف به‌خصوص تازه‌واردانی نظیر ریل‌می و ردمی سعی می‌کنند با اعمال تغییراتی به‌نسبت جزئی، چندین محصول را با فرم فاکتور مشابه و نام متفاوت روانه‌ی بازار کنند تا کاربران با هر نوع بودجه‌ای که دارند، توانایی تهیه‌ی گوشی جدید را داشته باشند. گوشی‌های هوشمند پرچمدار طی چند سال اخیر به‌شدت گران شده‌اند. بخش اعظمی از این اتفاق به بالا رفتن هزینه‌های تولید مربوط می‌شود و بخشی دیگر نیز به سیاست‌ شرکت‌ها برای کسب سود از فروش هر دستگاه برمی‌گردد. 

تا چهار یا پنج سال گذشته سخت بود باور کنیم روزی برسد که شاهد عرضه‌ی گوشی موبایلی با قیمت بالای هزار دلار باشیم. اما امروزه این اتفاق رنگ حقیقت به‌خود گرفته و حتی محصولات با قیمت بسیار بالاتر نیز روانه‌ی بازار شده‌اند. گوشی‌های پرچمدار عموما به‌دلیل قیمت زیادشان رکورد فروش بالایی ثبت نمی‌کنند؛ اما نوآوری‌های به‌کاررفته در این دسته از گوشی‌ها همواره باعث شده است کاربران توجهی ویژه به آن‌ها نشان دهند. بازار موبایل به‌حدی پرتلاطم است که حتی کاربرانی که قدرت خرید گوشی‌های هزار دلاری را ندارند نیز با اشتیاق پای خبرهای مربوط به آن‌ها می‌نشینند. گوشی، دستگاهی جذاب است و کسی نمی‌تواند این موضوع را کتمان کند.

بهترین گوشی پرچمدار بازار ایران کدام است؟

امروزه اپل، شیائومی، سامسونگ، وان‌پلاس، هواوی و چند شرکت دیگر نقشی پررنگ در پیش‌برد بازار گوشی‌های رده‌بالا دارند و محصولاتی معرفی می‌کنند که نوآوری زیادی در آن‌ها به‌چشم می‌خورد. درضمن هر یک از این شرکت‌ها سیاست‌های مختلفی در قبال کسب سود از فروش هر دستگاه گوشی دارند. طی سال‌های گذشته اتفاقات متعددی رخ داد تا قیمت گوشی موبایل در بازار ایران به بالاترین حد خود برسد و به‌شکلی بی‌سابقه افزایش پیدا کند. افزایش قیمت گوشی‌ها طی چند ماه گذشته در پی همه‌گیری ویروس کرونا و برخی مشکلات در زمینه‌ی واردات، همچنان سیری صعودی داشته است. تا حدی که صرفا طی چند ماه گذشته،‌ شاهد افزایش قیمت چند میلیون تومانی برای برخی گوشی‌های رده‌بالا بوده‌ایم. این افزایش قیمت باعث شده است قدرت خرید ایرانی‌ها برای تهیه‌ی گوشی موبایل به‌خصوص مدل‌های بالارده به‌شدت کاهش پیدا کند. 

زومیت در این مقاله تصمیم گرفته است بهترین گوشی‌های هوشمند بازار را با قیمت بالای ۷ میلیون تومان معرفی کند. گوشی‌های این بازه‌ی قیمتی عموما «میان‌رده‌های رده‌بالا» یا پرچمداران هستند و به جدیدترین نوآوری‌های روز مجهز شده‌اند. قیمت موبایل در بازار ایران نوسان زیادی دارد، به‌همین دلیل نمی‌توانیم قیمت دقیق دستگاه‌ها را به تومان اعلام کنیم. اما همه‌ی محصولاتی که در این مقاله آمده‌اند ۷ میلیون تومان به بالا قیمت دارند. 


می ۹T پرو (ردمی K20 پرو) شیائومی
می نوت ۱۰ پرو(می CC9 پرو) شیائومی
P30 پرو هواوی
آیفون ۱۱ اپل
گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ
گلکسی اس ۲۰ سامسونگ
گلکسی اس ۲۰ پلاس سامسونگ
آیفون ۱۱ پرو اپل
آیفون ۱۱ پرو مکس اپل

دیدگاهتان را بنویسید